Nejprodávanější produkty

Dodavatelé

Časté otázky ( rozkliknutím otázky zobrazíte odpověďi )

Kdy koupit první boty pro dítě?

Každé dítě je originál, nelze konstatovat, že jakmile je mu rok, tak začne chodit. Dítě se samo postaví a začne chodit až v momentě, kdy jsou na to jeho svaly dostatečně připravené. Vše začíná prvním nestabilním postojem s přidržováním se nějaké opory. Dítě do prvních krůčků nenuťte a nesnažte se jej vodit za ruce. Nejprve si troufne na pomalé obcházení nábytku s přidržováním, později se již postaví a uchopí do ruky hračku, a pak už se dočkáte těch prvních nesmělých krůčků bez opory.
V tuto chvíli ale ještě není důvod pro koupi bot. Většinou je to v době, kdy buď chcete, aby byl venku chráněn od vnějšího světa (třeba když se vám staví u prolézaček), nebo když mu to klouže. Ale uvědomte si, že když dítě více leze než chodí, tak mu pak ty boty budou překážet.
Vyčkejte tedy až do chvíle, kdy dítě tráví většinu dne na nohou, samo se pohybuje v prostoru a ideálně až v okamžiku, kdy boty prostě potřebujete na procházky ven. Pro děti je totiž velmi stimulující chodit naboso – zvláště po nerovném povrchu. Podporuje to dobrý vývoj veškerých potřebných svalů, správný postoj a vývoj chodidla. Při dřívějším zakoupení bot by dítě trávilo vertikálně více času, než na co je připravené, chodidlo by nebylo dostatečně zásobováno podněty. Velmi dlouho můžete u dětí vystačit i s capáčky nebo protiskluzovými ponožkami.

Jaký typ bot vybrat pro první krůčky?

U nás preferujeme měkkou, lehkou, kotníčkovou koženou obuv na zavazování pro první krůčky. Velikosti 17-23 se obecně řadí do kategorie capáčků. Na našem eshopu je najdete je v horním menu, v kategorii BABY. Naše značky mají vkládací vložky ze savého přírodního materiálu, což je pro první krůčky ideál. Dětská noha se potí a stélka nejenom že absorbuje přebytečnou vlhkost, ale zároveň plní podpůrnou funkci pro správné tvarování příčné a podélné klenby chodidla a brání tak zdravotním komplikacím způsobeným plochou nohou. Vhodná vložka funguje také jako izolační vrstva proti pocitu studených nohou.

Jak dlouho bota malému dítěti vydrží?

Dětská noha roste poměrně rychle a většinou skokově. Proto menší děti potřebuji zhruba 2 až 3 velikosti bot za rok. Je to kvůli tomu, že noha u malých dětí vyroste zhruba o 15 až 18 mm za rok, u větších dětí 8 až 12 mm. A protože malé dítě nedokáže říct či odhadnout, zda je mu bota malá (děti mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku), tak krátkou botu neodhadne.
Proto je třeba velikost nohy pravidelně měřit a kontrolovat velikost bot – u nejmenších dětí jednou měsíčně. Nadměrek u nově koupených bot by měl být 1 až 1,5 cm. Tato rezerva je nutná, aby noha mohla plynule růst a prsty měly dostatek prostoru i při došlapu při chůzi. Kontrolu provádějte buď postavením na stélku z obuvi, kterou dítě nosí, nebo si k nám zajděte nožičku přeměřit.

Proč není vhodné nosit boty po někom?

Každé dítě jinak chodí, má tedy boty různě prošlápnuté či sešlápnuté, zpocené. Pokud obujete boty po někom, tak je to nejen nehygienické, ale navíc se automaticky na Vaše dítě přenáší styl chůze, přenášení váhy a práce s chodidlem po jeho předchůdci. Zdravá noha dítěte, které nosí boty po někom, se tak může rychle deformovat.
Nevhodné je i nosit levné boty z „tržnic“ či z prodejen obuvi, kde neprodávají certifikovanou dětskou obuv. Obuv z Asie většinou nesplňuje ani základní hygienické a ortopedické požadavky. Boty bývají často zdravotně závadné, nekvalitní, z nevyhovujících (dokonce i karcinogenních) materiálů a díky tomu deformují dětské nohy.
Nekupujte boty pro dítě předem, ale vždy když to potřebuje a na míru.

Barefoot ano či ne?

Barefoot je označení pro typ bot, které simulují chůzi "naboso". Lidská noha je totiž pro chůzi naboso přizpůsobená a bosá chůze je pro člověka nejpřirozenější a nejzdravější. Ovšem přirozené pro člověka rozhodně není chodit po tvrdém betonovém umělém povrchu. Chůze naboso je zdravá jen na terénu, který je přirozený (písek, hlína, tráva). Tvar podešve barefoot obuvi tedy kopíruje přirozený tvar chodidla, v oblasti prstů je dostatečně široký, aby měly prsty volnost a nebyly deformovány. Umožňuje zapojit veškeré svaly, šlachy i kosti choditel i v celé noze, ovlivňuje také zádové svalstvo a celkově správné držení celého těla. Ale je třeba barefoot obouvat na vhodné povrchy. Noze naopak uškodíte, když ji obujete do barefoot boty a budete v ní chodit ve městě na tvrdém betonu. Na takovém povrchu noha potřebuje dostatečné tlumení a měkkost, nikoliv tenkou podešev. A barefoot boty se vyznačují tenkou a ohebnou podešví.
Dbáme na to, abychom vám nabídli obuv pro správný účel, obuv vhodnou na místa, kde ji chcete používat. Tedy například na rekreační procházky venku na přírodním povrchu (barefoot nebo treková obuv s robustnější neklouzavou podešví), na doma (bačkory), na rekreační halové sporty (sálová sportovní obuv), obuv do města na tvrdé betonové povrchy atd.
Boty vybíráme každoročně s nejlepším svědomím, nebereme od dodavatelů vše, ale jen to co se nám líbí, do čeho bychom obuli vlastní děti (a že jich v našem týmu máme jako ve školce :-) ). Snažíme se vybírat především kvalitu, ale cenově dostupnou. Modní výstřelky u nás nenajdete. Jde nám hlavně o kvalitu a zdraví.

Jak mohu předejít plochonoží u dětí?

Cvičte se dětmi jejich chodidla. Právě dostatečná stimulace chodidla nejrůznějšími podněty nožku dobře rozvíjí. Pokud jste si všimli nebo řešíte u vašich dětí plochou nohu, doporučujeme chodidlo stimulovat chůzí po různých malých předmětech, v létě po trávě, po kamínkách, písku. Sbírejte drobné předměty ze země nožkou. Ideální je třeba vhodné cvičení na ploché nohy.

Kupujte jedině certifikovanou zdravotní obuv. Protože stabilizujícím elementem správné funkce nohy je vhodná obuv.
Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem dětí platí, že čím je dítě menší, tím více párů bot za rok. Poškození nohou vznikne tehdy, jestliže nosíme trvale malou obuv.
Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému je vyrobena – sebepohodlnější sportovní obuv gumotextilní nebo celogumová, celotextilní či plastová, se nehodí k celodennímu nošení.

Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné střihání nehtů a nošení vhodných ponožek. Mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení vašeho dítěte, ale slouží hlavně jako stálý podpůrný prostředek a potřeba zdravého vývoje jeho nohou. Bolesti zad, hlavy, zdeformované klouby - to všechno mohou způsobit plochá nebo jinak poškozená chodidla nohy. Noha obsahuje 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů. Aby mohly dobře plnit svou funkci, musí být správně propojeny a nastaveny. Platí to i o chodidle a jeho klenbě. Není-li správně vyklenutá, vzniká plochá noha, nejčastější získaná vada. Nedokonalou péčí o nohy v době růstu a špatnou péčí o správné obouvání se mohou malé odchylky od správného postavení nohy zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či závodním sportem.

Proč není vhodné nosit boty po někom?

Každé dítě jinak chodí, má tedy boty různě prošlápnuté či sešlápnuté, zpocené. Pokud obujete boty po někom, tak je to nejen nehygienické, ale navíc se automaticky na Vaše dítě přenáší styl chůze, přenášení váhy a práce s chodidlem po jeho předchůdci. Zdravá noha dítěte, které nosí boty po někom, se tak může rychle deformovat.
Nevhodné je i nosit levné boty z „tržnic“ či z prodejen obuvi, kde neprodávají certifikovanou dětskou obuv. Obuv z Asie většinou nesplňuje ani základní hygienické a ortopedické požadavky. Boty bývají často zdravotně závadné, nekvalitní, z nevyhovujících (dokonce i karcinogenních) materiálů a díky tomu deformují dětské nohy.
Nekupujte boty pro dítě předem, ale vždy když to potřebuje a na míru.

Co to znamená obuv s membránou?

Jestliže je obuv vybavena voděodolnou membránou, pak vám výrobce garantuje, že do obuvi se nedostane vlhkost. Je tzv. nepromokavá. Existuje řada membrán, at už je to ta nejpoužívanější membrána GoreTex, SympaTex nebo jiná, výrobcem vyrobená, vždy má v názvu slovo TEX a je to na obuvi viditelně označeno. Třeba Fare má svoji membránu nazvanou FareTex. V každém případě je to označení, které Vám zaručuje, že do obuvi nebude zatékat, nevnikne vlhkost z okolí a nohy zůstanou v suchu. Obuv s membránou bývá dražší než obuv bez membrány.

Mám pocit, že do obuvi s membránou zatéká..

Pokud má vaše dítě vlhké nohy v obuvi s membránou, zkontrolujte nejdříve, zda to není jenom pot. Do obuvi s membránou je vhodné používat speciální ponožky, tedy rozhodně ne bavlněné, které nasáknou pot a zvlhnou. Do obuvi s membránou používejte ponožky, které také „dýchají“ a odvádějí vlhkost. Bambusové, nebo ze syntetických materiálů. Rádi Vám vhodné ponožky u nás nabídneme.
Dalším důvodem může být, že do boty zateklo zvrchu. Dbejte na to, aby dítě, které extrémně zatěžuje boty s membránou nepojalo pocit, že obuv s membránou snese skákání v kalužích. Membrána není na svrchní části obuvi, tedy pokud se namočí textilie kolem kotníků, může se vlhkost dostat přes ponožku dovnitř boty.
Také dbejte na to, aby dítě nepropíchlo membránu (drát, hřebík a jiné ostré předměty, nebo i kamínky v botě, často i nevyklepaný písek v botě pod vložkou může způsobit narušení membrány).
Pokud přesto máte pocit, že membrána byla porušena a do bot vám prosakuje voda, přineste nám je k posouzení.

Co je to WMS?

Jedná se o označení šíře boty
Z německého: „weit – mittel - schmall“, tzn. "široký – střední - úzký“
M III = obuv vhodná na úzké nohy
M IV = obuv vhodná na středně široké nohy a pro středně vysoký nárt
W V = obuv vhodná pro středně široké nohy a vyšší nárt
S II = obuv je vhodná pro nejužší nohy

Mému dítěti smrdí nohy!

I dětské nohy mohou být nepříjemně cítit. Je to tím, že potní žlázy se nacházejí na celém těle. Jejich hlavní funkcí je udržovat vnitřní teplotu a chránit tělo před přehřátím. Proto je pocení fyziologický proces a je žádoucí. Údajně je normální, že vyloučíme pocením přibližně 500 ml za den. Pokud však dojde k nerovnováze, potíme se více a to může vést k nežádoucímu pachu.

Nezoufejte! Pokud netrpíte nemocí nadměrného pocení – Hyperhidrozou, lze nadměrné pocení nožiček eliminovat. Chce to jen zvýšenou péči o nohy a boty.

Deodoranty na pokožku a do obuvi pomohou udržovat komfort. Deo granule a filtry do obuvi působí účinně nejen proti zápachu, ale obuv zároveň dezinfikují. Do obuvi se vkládají většinou přes noc a ráno je botka připravena k použití.

Při péči o nohy doporučejeme časté mytí, střídání ponožek i přes den a na noc můžeme zvolit také SPA olej s obsahem Tea tree oleje.

Výběr vhodné obuvi je klíčový. Bota by měla být prodyšná s dýchající podešví – pomůžeme Vám u nás vybrat tu pravou, každá značka se trošku liší svým výrobním postupem. Bota by také neměla být zbytečně moc zateplená – s tím Vám také rádi poradíme. A podstatný je i výběr ponožek. Je vhodné nosit funkční prádlo, které odvádí vlhkost. Bavlněné ponožky pot zadržují, noha je tak stále ve vlhkém spoceném prostředí a to jí nesvědčí.

Naprostou nutností je nicméně důsledná hygiena. Zde je třeba zmínit i to, že dítě se zvýšenou potivostí prostě potřebuje více jak jeden pár obuvi na sezonu, a mělo by je pravidelně střídat. Nošení sportovní obuvi by mělo dítě minimalizovat. Sportovní boty jsou totiž obvykle méně prodyšné než ty klasické a nohy se v ní tak víc potí.

Jak mám vybrat předškolákovi vhodnou aktovku?

Zde je DESATERO správného výběru školní aktovky:

  1. Anatomicky tvarovaná, polstrovaná záda – poskytují zádům oporu a podporují jejich správný vývoj.

  2. Délkově nastavitelné ramenní popruhy s dotahovacími pásky – zabezpečí dokonalé přilnutí aktovky k zádům dítěte, což je pro záda šetrnější. Nejtěžší školní pomůcky patří proto co nejblíže k zádům. Ramenní popruhy musí být dostatečně polstrované a z prodyšného materiálu.

  3. Aktovka nebo batoh? Aktovka disponuje stabilní konstrukcí a pevným dnem. Zpravidla je jednokomorová, umožňuje dítěti okamžitý přehled o učebních pomůckách v aktovce. Nožky na spodní straně aktovky chrání aktovku i učební pomůcky před vlhkem a špínou. Batoh je zpravidla vícekomorový, je vhodný pro větší prvňáčky a starší děti. Dovoluje jim vytvořit si vlastní organizační systém.

  4. Velikost - rozměry musí odpovídat tělesné konstituci žáka, výška by měla odpovídat délce zad dítěte.

  5. Hmotnost - doporučená hmotnost je okolo 1 kg, maximálně do 1400 gramů.

  6. Bezpečnostní reflexní prvky – je velmi důležité, aby tyto prvky byly nejen na přední straně aktovky, ale i na bocích a ramenních popruzích. Tak je dítě vidět ze všech stran. Pokud jsou tyto reflexní prvky od renomovaného výrobce s prověřenou kvalitou a tradicí, máme jistotu, že je naše dítě opravdu vidět.

  7. Dostatečně široké ucho do ruky – dítě musí být schopné aktovku uchopit, i když má oblečenou rukavici.

  8. Kapsy na svačinu a boční kapsy na láhev s pitím – výhodou jsou kapsy s termoizolační vrstvou, uchovávají potraviny déle čerstvé.

  9. Hrudní popruhy – jsou vhodné především pro drobné děti s úzkými rameny. Aktovka pak sedí pevně na ramenou a těsně přilne k zádům. Mezi aktovku a dětská záda nejde vsunout ruka. Tak je aktovka správně usazená, popruhy dotažené a záda spokojená.

  10. Design a materiálaby se taška líbila a snadno se udržovala. Pokud má dítě se stejným motivem aktovku, penál, pouzdro, sáček na přezůvky, případně peněženku, je pro něj snadné si poznat své věci. Pro prvňáčka je to výrazné ulehčení.

S ohledem na výše zmíněné doporučujeme vybírat z aktovek značky HAMA, které vyhrály nezávislé hodnocení časopisu dTest a potvrdili tak naše přesvědčení, že jsou to nejkvalitnější aktovky na našem trhu.