Časté otázky

 

Mám pocit, že do obuvi s membránou zatéká…

Pokud má vaše dítě vlhké nohy v obuvi s membránou, zkontrolujte nejdříve, zda to není jenom pot. Do obuvi s membránou je vhodné používat speciální ponožky, tedy rozhodně ne bavlněné, které nasáknou pot a zvlhnou. Do obuvi s membránou používejte ponožky, které také „dýchají“ a odvádějí vlhkost. Bambusové, nebo ze syntetických materiálů. Rádi Vám vhodné ponožky u nás nabídneme.

Dalším důvodem může být, že do boty zateklo zvrchu. Dbejte na to, aby dítě, které extrémně zatěžuje boty s membránou nepojalo pocit, že obuv s membránou snese skákání v kalužích. Membrána není na svrchní části obuvi, tedy pokud se namočí textilie kolem kotníků, může se vlhkost dostat přes ponožku dovnitř boty.

Také dbejte na to, aby dítě nepropíchlo membránu (drát, hřebík a jiné ostré předměty, nebo i kamínky v botě).

Pokud přesto máte pocit, že membrána byla porušena a do bot vám prosakuje voda, přineste nám je k posouzení.

Mému dítěti smrdí nohy!

I dětské nohy mohou být nepříjemně cítit. Je to tím, že potní žlázy se nacházejí na celém těle. Jejich hlavní funkcí je udržovat vnitřní teplotu a chránit tělo před přehřátím. Proto je pocení fyziologický proces a je žádoucí. Údajně je normální, že vyloučíme pocením přibližně 500 ml za den. Pokud však dojde k nerovnováze, potíme se více a to může vést k nežádoucímu pachu.

Nezoufejte! Pokud netrpíte nemocí nadměrného pocení – Hyperhidrozou, lze nadměrné pocení nožiček eliminovat. Chce to jen zvýšenou péči o nohy a boty.

Deodoranty na pokožku a do obuvi pomohou udržovat komfort. Deo granule a filtry do obuvi působí účinně nejen proti zápachu, ale obuv zároveň dezinfikují. Do obuvi se vkládají většinou přes noc a ráno je botka připravena k použití. Máme vyzkoušenou značku Batavan – k dispozici na prodejně.

Při péči o nohy doporučejeme časté mytí, střídání ponožek i přes den a na noc můžeme zvolit také SPA olej s obsahem Tea tree oleje.

Výběr vhodné obuvi je klíčový. Bota by měla být prodyšná s dýchající podešví – pomůžeme Vám u nás vybrat tu pravou, každá značka se trošku liší svým výrobním postupem. Bota by také neměla být zbytečně moc zateplená – s tím Vám také rádi poradíme. A podstatný je i výběr ponožek. Je vhodné nosit funkční prádlo, které odvádí vlhkost. Bavlněné ponožky pot zadržují, noha je tak stále ve vlhkém spoceném prostředí a to jí nesvědčí.

Naprostou nutností je nicméně důsledná hygiena. Zde je třeba zmínit i to, že dítě se zvýšenou potivostí prostě potřebuje více jak jeden pár obuvi na sezonu, a mělo by je pravidelně střídat. Nošení sportovní obuvi by mělo dítě minimalizovat. Sportovní boty jsou totiž obvykle méně prodyšné než ty klasické a nohy se v ní tak víc potí.  

Co je to SYMPATEX membrána?

SympaTex® je chráněná značka membrány, která se používá především k výrobě nepromokavých oděvů a svršků bot.

Na rozdíl od konkurenční porézní membrány Gore-Tex je Sympatex neporézní fólie z kopolymeru sestávajícího ze 70 % polyesteru (hydrofobní část) a 30 % hydrofilního polyethylenu. Folie má tloušťku asi 5 µm a dá se roztahovat až na trojnásobek plochy (porézní membrána na dvojnásobek).Nepromokavost je definována s 25 m vodního sloupce, propustnost vodních par a prodyšnost (z vnitřní na vnější stranu fólie) se označuje jako „dobrá až velmi dobrá“ a neprostupnost větru jako „stoprocentní“.

Propustnost lidského potu je zaručena jen do určité maximální teploty okolního ovzduší (asi 15°C). Všechny pozitivní vlastnosti se dají zachovat i při dlouhodobém použití, protože se v membráně nemohou ucpat žádné póry.
Použití Sympatexu na textilní a obuvnické výrobky je velmi podobné jako u goretexových membrán:

– membrána se laminuje na podšívku, se kterou se sešívá vnější tkanina (lehké módní textilie)
– membrána se laminuje na svrchní textilii a podšívka se jen přišívá (sportovní oděvy, bundy)
– membrána je slaminována s vnějškem a podšívkou jako jeden celek (ochranné a náročné sportovní oděvy)
– membrána se laminuje na vlákenné rouno nebo pleteninu, které jsou volně uloženy mezi vnějškem a podšívkou (modní a ležérní oděvy)
– membrány na svršky bot se zpracovávají podobně jako u oděvních textilií, jako podšívka se vždy používá osnovní pletenina

Membrány s označením Sympatex smí zpracovávat jen výrobci s patřičnou licencí od původce patentu Sympatex Technologies GmbH.

Sympatex jako evropský protějšek k americkému Gore-texu přišel na trh v roce 1986. V posledních letech se objevily alternativní výrobky, které propagují některé své dílčí přednosti.

 Odkaz: http://www.sympatex.com

Jak vybrat předškolákovi vhodnou aktovku?

Zde je DESATERO správného výběru školní aktovky:

  1. Anatomicky tvarovaná, polstrovaná záda – poskytují zádům oporu a podporují jejich správný vývoj.
  1. Délkově nastavitelné ramenní popruhy s dotahovacími pásky – zabezpečí dokonalé přilnutí aktovky k zádům dítěte, což je pro záda šetrnější. Nejtěžší školní pomůcky patří proto co nejblíže k zádům. Ramenní popruhy musí být dostatečně polstrované a z prodyšného materiálu.

  1. Aktovka nebo batoh? Aktovka disponuje stabilní konstrukcí a pevným dnem. Zpravidla je jednokomorová, umožňuje dítěti okamžitý přehled o učebních pomůckách v aktovce. Nožky na spodní straně aktovky chrání aktovku i učební pomůcky před vlhkem a špínou. Batoh je zpravidla vícekomorový, je vhodný pro větší prvňáčky a starší děti. Dovoluje jim vytvořit si vlastní organizační systém.

  1. Velikost - rozměry musí odpovídat tělesné konstituci žáka, výška by měla odpovídat délce zad dítěte.

  1. Hmotnost - doporučená hmotnost je okolo 1 kg, maximálně do 1400 gramů.

  1. Bezpečnostní reflexní prvky – je velmi důležité, aby tyto prvky byly nejen na přední straně aktovky, ale i na bocích a ramenních popruzích. Tak je dítě vidět ze všech stran. Pokud jsou tyto reflexní prvky od renomovaného výrobce s prověřenou kvalitou a tradicí, máme jistotu, že je naše dítě opravdu vidět.

  1. Dostatečně široké ucho do ruky – dítě musí být schopné aktovku uchopit, i když má oblečenou rukavici.

  1. Kapsy na svačinu a boční kapsy na láhev s pitím – výhodou jsou kapsy s termoizolační vrstvou, uchovávají potraviny déle čerstvé.

  1. Hrudní popruhy – jsou vhodné především pro drobné děti s úzkými rameny. Aktovka pak sedí pevně na ramenou a těsně přilne k zádům. Mezi aktovku a dětská záda nejde vsunout ruka. Tak je aktovka správně usazená, popruhy dotažené a záda spokojená.

  1. Design a materiálaby se taška líbila a snadno se udržovala. Pokud má dítě se stejným motivem aktovku, penál, pouzdro, sáček na přezůvky, případně peněženku, je pro něj snadné si poznat své věci. Pro prvňáčka je to výrazné ulehčení.

S ohledem na výše zmíněné doporučujeme vybírat z aktovek značky HAMA, které vyhrály nezávislé hodnocení časopisu dTest a potvrdili tak naše přesvědčení, že jsou to nejkvalitnější aktovky na našem trhu.