Jak správně vybrat dětskou obuv?

Nechte si u nás kvalifikovaně přeměřit chodidlo dítěte.

V našich prodejnách Vám vždy nejdříve kvalifikovaně přeměříme velikost nohy vašeho dítěte a to tak, abychom zjistili nejen délku ale i šířku chodidla a zároveň zhodnotíme i výšku nártu. Vhodná obuv musí odpovídat tvaru nohy vašeho potomka.
K tomu nám pomáhá speciální WMS měřák, který máme na prodejnách k dispozici.
Pokud nemáte možnost přijít k nám na prodejnu, pak důkladně změřte chodidlo dítěte sami dle návodu.Nezapomeňte na nadměrek v obuvi

Správně vybraná obuv by měla mít před palcem nohy volný prostor – tzv. nadměrek obuvi. Obecně se dá říct, že by to mělo být cca 10 – 20 mm. Nicméně řídíme se typem obuvi a typem nohy. U hubených nohou nebývá nadměrek tak velký. Jednoduše přesný nadměrek zjistíme tak, že změříme dítěti tloušťku palce. To je přesně nadměrek, který by měl stačit. Každý má jinak „tlustý“ palec u nohy.  Nadměrek slouží jako rezerva pro pohyb prstů při chůzi v botě a aby nedocházelo k utlačování prstů a tím nedostatečnému prokrvení nohou.
Nadměrek se liší i dle typu boty. Orientačně lze říci že u domácí látkové obuvi stačí nadměrek 0,7 – 0,9 cm, u letní obuvi s otevřenou špičkou 1 – 1,2 cm a u zimní obuvi, kde je uvnitř boty ještě i zateplení je třeba počítat s větším nadměrkem,cca  1,2 – 1,5 cm.

Zvolte správnou šířku obuvi

Pokud je bota příliš široká, nedostatečně fixuje chodidlo, noha se v ní klouže a poškozuje prsty.  Úzká bota zase omezuje krevní oběh a to až tak, že dojde k odumření nervových zakončení u prstů, to způsobí neschopnost správně pracovat s rovnováhou těla, která se následně v dlouhodobém horizontu projeví v deformitě nohou (plochonoží například) až po deformity páteře (Scholioza)
Vhodný tvar dětské obuvi má oblou špičku. Špičatý tvar je naprosto nevhodný pro děti.
Bota by měla mít dostatečně prostornou špičku, její šířka by ale měla být úměrná šířce nohy dítěte! Často narážíme na nesmyslný požadavek rodičů na co nejširší boty, aby měly prsty dost prostoru v botě. Ovšem pro dítě, které má extrémně úzkou, není vhodné, kupovat širší střihy bot.  

Vybranou obuv vždy vašemu dítěti vyzkoušejte

Boty v našich obchodech mají vždy vyndavací stélku. Vybranou velikost tak Vašemu dítěti pokaždé před zkoušením nejdříve znovu prověříme postavením se na stélku, abychom se ujistili, že přinesená velikost odpovídá správné délce chodidla. Bota se musí dobře nazouvat, pokud ne, pak už je to prvotní signál, že to není vhodný model pro Vaše dítě. Následně necháme dítě v obou botách projít. Musí se pohybovat přirozeně, a cítit se pohodlně.

!!Při zkoušení obuvi nikdy nesaháme dětem na botu, abychom nahmatali palec a to proto, že děti prsty instinktivně ohýbají, a to vede ke koupi krátké – malé obuvi. Taktéž nestrkáme palec zezadu do boty, když je dítě obuté. Opět dojde jen pokrčení prstů v botě.!!
Že je velikost v pořádku jsme přece zjistili postavením na stélku.


Zvolte vhodnou ponožku do bot

Na kvalitní výběr ponožek se často zapomíná. Příliš těsná ponožka může zaškrcovat oblast nad kotníkem, ale také přední část nožky a prsty. Tím můžete omezovat nohu ve spontánním vývoji. U nás nakoupíte výhradně ponožky z bambusového vlákna, které má funkční vlastnosti, nedrží vlhkost jako bavlněné ponožky a jsou vhodné pro atopické exematiky. Nikdy nedávejte do bot dvoje ponožky. Jenom tím omezíte krevní oběh a boty nejsou šité na extra tkaninu navíc. Máte-li pocit, že má dítě studené nohy, zvolte teplejší obuv. (s flícem, s ovčím rounem atd.)


Proč nakupovat obuv u nás?

Naše boty jsou vyrobeny z kvalitních materiálů

Většina našich dětských bot je vyrobena z přírodních materiálů. Tyto materiály jsou zpravidla měkké, prodyšné, absorbují zvýšenou fyziologickou vlhkost dětské nohy a zároveň se díky svému složení vhodně přizpůsobí anatomickému tvaru chodidla. Tyto materiály vyhovují náročným hygienickým požadavkům i z hlediska nežádoucího kožního dráždění. Nicméně i tak vedeme obuv textilní a veganskou, kde jsou použity kvalitní umělé materiály, šetrné k živé přírodě, ale i dětské noze.


Dětské boty u nás vynikají nízkou váhou a měkkostí

Dětská bota musí být lehká a ohebná, měkká.  Malé dítě totiž udělá 18 až 20 tisíc kroků za den. V místě, kde se chodidlo při chůzi ohýbá, tj. v oblasti prstních kloubů, musí být obuv co nejohebnější. Tvrdá nepoddajná podešev zvyšuje únavu, narušuje pohodlí při chůzi a zdravý vývoj nohy. Ale zároveň musí mít podešev dostatečné tlumící vlastnosti, aby nezpůsobovala nepříjemné pocity při chůzi po nerovném povrchu. Tzn. ne vždy a na každý povrch je vhodná tzv. Barefoot obuv, která kvůli zvýšenému požadavku na ohebnost mívá pak velmi tenkou podešev.


U  nás najdete převážně klasickou zdravotní obuv s opatkem

Jsme firma zaměřená spíše na konzervativní zdravotní obuv. Tedy dbáme na to, aby naše boty měly zpevněnou patní část, aby bota v oblasti paty byla dostatečně tuhá, vysoká a dlouhá, aby se bota nikdy kolem kotníku „nerozšmajdala“.  Správně vybraná bota musí podle nás chodidlo dokonale fixovat tak, aby nedocházelo k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Při dlouhodobém používání bot s nevhodným tvarem může dojít k zafixování patologického vybočení kotníků směrem dovnitř – tzv. valgozitě postavení chodidla (při správném stoji jsou paty mírně vybočené směrem navenek – varózní postavení). Vybočení kotníků dovnitř je často spojeno s plochou nohou a její bolestivostí.

Přesto u nás najdete i kompromisní barefoot boty, protože některé modely se nám zkrátka líbí, dětem pěkně sedí a považujeme jejich zpracování za zdravotně prospěšné.

Nebráníme se ale ani klasickým barefoot modelům, ale vždy pečlivě vybíráme zpracování a klademe důraz na to, abychom tyto boty  prodávali s edukací zákazníka, že barefoot je vhodná obuv jen na určitý druh terénu.Poradíme vám, jak správně pečovat o kvalitní dětskou obuv, aby vám vydržela dlouho sloužit

Životnost a správná funkčnost obuvi závisí na jejím správném udržování o ošetřování.
V deštivém počasí je vhodné obuv častěji střídat, pokud je vlhká, dostatečně vysušit. Rodiče by neměli zapomínat pravidelně kontrolovat, zvláště u menších dětí, zda bota vyhovuje velikostně, a podle potřeby obuv měnit za větší.
Při dodržení těchto základních zásad se budou nohy vašeho dítěte optimálně vyvíjet a pomůžete mu tak předejít nepříjemným onemocněním pohybového aparátu v dospělém věku.
Boty pravidelně střídejte, čistěte a vyživujte kvalitním krémem a dobře vysoušejte nebo desinfikujte vhodným prostředkem, například přípravky značky ShoeBoy a často dětem kontrolujte velikost nohy postavením na stélku. Jakmile velikost nohy poskočila, ihned se vydejte koupit větší velikost.