Obouváme správně děti?

S péčí o dětskou nohu je nutno začít brzy po narození dítěte. Úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhoty omezují pohyb dětských nohou a mohou už v prvních dnech po narození způsobit deformity nohou. Noha dítěte potřebuje ke svému zdravému vývoji úplnou volnost pohybu a možnost procvičování nožní svaloviny – nebráníme proto dítěti v chůzi a běhání naboso po přírodních měkkých podložkách jako je tráva, písek, lesní půda apod.

Dětská noha roste-obuv nikoliv-kontrolujte pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučují odborníci 1x měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 – 3 měsíce a u starších školáků za 4-5 měsíců a u 15letých až 20letých jednou za půl roku. Stačí vyndat stélku a postavit dítě na ni. Pokud máte obuv s napevno nalepenou stélkou, přijďte se k nám raději proměřit, rádi Vám sdělíme aktuální velikost dětské nohy.

Stabilizujícím elementem správné funkce nohy je vhodná OBUV.

Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem dětí platí, že čím je dítě menší, tím více párů bot za rok. Poškození nohou vznikne tehdy, jestliže nosíme trvale malou obuv.

Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému je vyrobena – sebepohodlnější sportovní obuv gumotextilní nebo celogumová, celotextilní či plastová, se nehodí k celodennímu nošení.

Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách, nenechávejte nosit děti boty po starších sourozencích, protože každé dítě si vyšlape botu podle své rovnováhy a stylu chůze a nošení použité obuvi navádí dítě „našlapovat“ jako jeho předchůdce, čímž ho deformujete ve zdravém vývoji. Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami - čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se musí kontrolovat její stav.

Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné a správné střihání nehtů a nošení vhodných ponožek. Mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení vašeho dítěte, ale slouží hlavně jako stálý podpůrný prostředek a potřeba zdravého vývoje jeho nohou. Bolesti zad, hlavy, zdeformované klouby - to všechno mohou způsobit plochá nebo jinak poškozená chodidla nohy. Noha obsahuje 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů. Aby mohly dobře plnit svou funkci, musí být správně propojeny a nastaveny. Platí to i o chodidle a jeho klenbě. Není-li správně vyklenutá, vzniká plochá noha, nejčastější získaná vada. Nedokonalou péčí o nohy v době růstu a špatnou péčí o správné obouvání se mohou malé odchylky od správného postavení nohy zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či závodním sportem.

Krásné čtení o tom, proč je tak důležité investovat do kvalitní obuvi. (klikněte na obrázky níže)